f88dc0a4-c3ff-4639-a4a3-c909b462a8ce

Czy wiesz, że na liście 43 najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka znajduje się urlop? Ma 13 punktów stresu, czyli o 2 punkty więcej niż święta Bożego Narodzenia 😉 Co zrobić, aby wspólny urlop był prawdziwym odpoczynkiem, a nie źródłem problemów?

W okresie okołowakacyjnym do mojego gabinetu zgłaszało się w tym roku więcej par, niż zazwyczaj. Kilka z nich wprost zakomunikowało, że potrzebują konsultacji, bo są przed urlopem i nie wiedzą czy go przetrwają w takim stanie. Inni są po urlopie i kryzys im się nasilił. Te sytuacje są o tyle zrozumiałe, że jeśli w związku źle się działo już przed urlopem, to sam wyjazd niczego nie zmienia. A ponieważ urlop sam w sobie jest stresujący, to nawet pary, które mają się całkiem dobrze, mogą się zdziwić, że wspólny wyjazd nie obył się bez spięć.

13 punktów w skali stresu

Co to jest skala stresu i dlaczego jest na niej urlop? W roku 1967, dwaj psychiatrzy – Thomas Holmes oraz Richard Rahe ogłosili koncepcję stresu, bazującą na pojęciu stresora. Opracowali skalę 43 wydarzeń życiowych, które zostały uszeregowane według tego, jak dużego przystosowania wymaga każde wydarzenie. Badacze przypisali każdemu bodźcowi wartość umowną jednostek stresu w skali od 0 do 100. Na marginesie dodam, że oparty na tej teorii kwestionariusz (SRRS) aplikowano ludziom przywiezionym na ostry dyżur oraz osobom towarzyszącym. Okazało się, że osoby chore doświadczyły znacznie więcej stresujących wydarzeń w przeciągu roku poprzedzającego chorobę, niż osoby towarzyszące. Udowodniono wówczas statystyczny związek pomiędzy stresorami, a chorobą. Listę stresorów znajdziesz poniżej (na końcu artykułu), jeśli chcesz sprawdzić, jakie wartości maja inne stresujące wydarzenia i obliczyć swój poziom stresu.

Koniec z rutyną

Urlop jako sytuacja zmiany rutynowych nawyków, wymaga przystosowania. Nie mówiąc już o tym, że wspólny urlop wymaga wspólnych decyzji: wyjeżdżamy gdzieś czy nie, gdzie najlepiej wyjechać, jaki budżet przeznaczamy na wyjazd, jak chcemy spędzić urlop – biernie czy aktywnie? Biorąc pod uwagę same różnice osobowości i odmienne potrzeby partnerów, już na etapie tych decyzji można zaliczyć kryzys. Jeśli jednak uda się zdecydować, przygotować i spakować, to jeszcze nie koniec potencjalnych trudności.

Co zrobić z czasem?

Często pary wyjeżdżające na urlop maja problem z nadmiarem wolnego czasu. Jest go mniej, gdy trzeba zajmować się dziećmi, ale i tak spędzamy ze sobą więcej czasu niż w dniach roboczych czy nawet w weekendy, gdzie trzeba załatwiać wiele spraw. Czasem okazuje się wtedy, że nie za bardzo mamy ze sobą o czym rozmawiać, bo w domu omawia się głównie sprawy organizacyjno-logistyczne typu: przywieź, kup, odbierz dzieci, co na obiad? To wszystko nagle znika, musimy się przestawić. Musimy rozmawiać o czymś innym. Dla wielu par jest to trudne.

Konflikt interesów

Jadąc na urlop, zwykle marzymy o własnym odpoczynku. Nic w tym dziwnego, jesteśmy przepracowani, przemęczeni, czekamy na urlop jak na zbawienie. Tymczasem okazuje się, że druga osoba tez chce wypocząć. Czasem obie te potrzeby można spokojnie pogodzić, ale jeśli jedno oczekuje, że partner będzie z nim aktywnie chodzić po górach, miastach, muzeach, a drugie chce po prostu leżeć na plaży i sączyć drinki, to konflikt gotowy (chyba, że należycie do tych szczęśliwych par, które uwielbiają robić te same rzeczy razem). Jeśli są dzieci, to ktoś musi się nimi zająć. Pojawia się pytanie: KTO? i CZEMU ZNOWU JA? Wtedy trudno o jednoczesny całkowity odpoczynek. Wychodzą żale i pretensje.

Jak mieć udany urlop?

Oto kilka rad, które pomogą uniknąć opisanych powyżej problemów i przygotować się do wakacji:

  1. Komunikacja – to podstawa, nawet jeszcze długo przed urlopem. Rozmawiajmy o tym, jak chcemy spędzić wyjazd, gdzie jedziemy, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć? Podzielmy się organizacją, żeby nie słyszeć od siebie ”To ty miałeś/-aś to załatwić!”.
  2. Potrzeby – określcie swoje potrzeby względem urlopu. Czy chcecie odpoczynku aktywnego czy biernego i na czym dokładnie on ma polegać, żeby każdy był zadowolony. Użyjcie wyobraźni, żeby „poczuć” swój wymarzony urlop.
  3. Wnioski z przeszłości – trochę się już znacie, więc przypomnijcie sobie najlepsze i najgorsze urlopy i wyciągnijcie wnioski. Pomyślcie i porozmawiajcie, jak uniknąć błędów z przeszłości.
  4. Opieka nad dziećmi – jeśli jedno z partnerów ma obawę, że nie wypocznie, bo opieka nad dziećmi będzie ciążyła głównie na nim/niej, to koniecznie trzeba o tym porozmawiać. Jeśli okażecie dobra wolę, na pewno uda się wypracować rozwiązanie, które każdemu pozwoli wypocząć, a jednocześnie zapewni sprawiedliwy podział obowiązków.
  5. Przyzwolenie na niezgodność – nigdzie nie jest napisane, że cały urlop należy spędzić razem 24h na dobę. Jeśli ktoś chce leżeć na plaży, a ktoś chce pozwiedzać zabytki, rozdzielcie się na kilka godzin. Jeśli każdy będzie zadowolony i świadomy, że nie unieszczęśliwia partnera swoją decyzją, zrobi Wam to lepiej niż zmuszanie się do ciągłego bycia razem. Przy dzieciach sprawa może być trudniejsza, ale można przynajmniej pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem. Podstawa to życzliwe nastawienie i chęć do kompromisu.
  6. Negocjacje – dziś zrobimy to, co woli jedna osoba, jutro pojedziemy tam, gdzie chce druga. Dbajcie o siebie nawzajem. Dobry wypoczynek to efekt pracy zespołowej.
  7. Przewidujcie – pomyślcie co może się nie udać. Nie chodzi o negatywne nastawienie, ale raczej o obawy, które mogą zepsuć urlop („Mówiłam, żebyś zrobił przegląd auta”, „Mówiłem, żebyś spakowała…”). Znajdźcie ich rozwiązanie wcześniej, zanim coś wydarzy się w rzeczywistości.
  8. Rozwiążcie aktualne konflikty przez wakacjami. Zadbajcie o dobrą atmosferę i bądźcie dla siebie wyrozumiali. Nie przejmujcie się drobiazgami. Niech wypoczynek będzie priorytetem. Jeśli pojawią się konflikty, rozwiązujcie je konstruktywnie. Nie jest to prosta sztuka, będą o tym artykuły na blogu.
  9. Jeśli przechodzicie kryzys, rozważcie czy chcecie jechać razem na wakacje. Niektórym parom w takiej sytuacji lepiej robi kilka dni odpoczynku od siebie (ale to musi być wspólna decyzja obu stron!!!). Niektóre pary dopiero na urlopie mają czas, żeby spokojnie porozmawiać, co może poprawić wzajemne relacje. A u niektórych kryzys się zaostrza. Niestety nie ma na to recepty, więc podejmijcie najlepszą w Waszym przekonaniu decyzję.

Have fun!

Pomimo tych ostrzeżeń, mam nadzieję, że Wasz urlop będzie naprawdę udany. Jest to niepowtarzalna okazja nie tylko do odpoczynku, ale też do tego, aby spędzić z sobą więcej czasu, nie przejmować się terminami, śmiać się i rozmawiać. Możecie odświeżyć swoją więź, nacieszyć się sobą i wspólnym czasem z rodziną. I tego właśnie Wam życzę!

Przypominam o konkursie na Facebooku – można wygrać książkę „Osobowość Plus dla Małżeństw”. Autorka na przykładach prawdziwych par opisuje zawiłości typów temperamentu i udziela wielu cennych porad. Świetna i budująca lektura na wspólne wakacje :)

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

1. Polubić stronę Dbam o Związek (przycisk znajdziesz w prawym górnym rogu tej strony)
2. Udostępnić na swojej tablicy wpis konkursowy
3. Czekać do 1 sierpnia na losowanie nagrody i ogłoszenie wyniku

————————————————————————————-

 

Poniżej obiecana lista stresorów:

1. Śmierć współmałżonka (100)

2. Rozwód (73)

3. Separacja małżeńska (65)

4. Pobyt w więzieniu (63)

5. Śmierć bliskiego członka rodziny (63)

6. Zranienie ciała lub choroba (53)

7. Zawarcie małżeństwa (50)

8. Zwolnienie z pracy (47)

9. Pogodzenie się ze skłóconym współmałżonkiem (45)

10. Przejście na rentę lub emeryturę (45)

11. Choroba w rodzinie (44)

12. Ciąża (40)

13. Kłopoty w pożyciu seksualnym (39)

14. Powiększenie się rodziny (39)

15. Rozpoczynanie nowej pracy zawodowej (39)

16. Zmiany w dochodach finansowych (38)

17. Śmierć bliskiego przyjaciela (37)

18. Zmiana zawodu (36)

19. Wzrost konfliktów małżeńskich (35)

20. Hipoteka ponad 10000 dolarów (31)

21. Wiadomość o konieczności zwrotu większego długu lub pożyczki (30)

22. Zmiana stopnia odpowiedzialności w życiu zawodowym (29)

23. Opuszczenie przez dzieci domu rodzinnego (29)

24. Kłótnie i starcia z krewnymi współmałżonka (29)

25. Wzmożenie wysiłku dla wykonania jakiegoś zadania (28)

26. Początek lub zakończenie pracy zawodowej współmałżonka (26)

27. Rozpoczęcie lub zakończenie nauki szkolnej (26)

28. Zmiany standardu, poziomu życia (25)

29. Zmiany osobistych nawyków i przyzwyczajeń (24)

30. Starcia z szefem (23)

31. Zmiany warunków pracy lub najbliższego otoczenia (20)

32. Zmiana mieszkania (20)

33. Zmiana szkoły (20)

34. Zmiany w spędzaniu wolnego czasu (19)

35. Zmiany w praktykach religijnych (19)

36 Zmiany w nawykach życia towarzyskiego (18)

37. Hipoteka lub zaciągnięcie długu poniżej 10000 dolarów (17)

38. Zmiana nawyków snu (16)

39. Zmiany częstości spotkań rodzinnych (15)

40. Zmiany nawyków żywieniowych (15)

41. Urlop (13)

42. Święta Bożego Narodzenia (12)

43. Małe naruszenie przepisów prawnych (11)
Jeśli doświadczyłeś danego wydarzenia w przeciągu ostatniego roku, zapisz na kartce ilość punktów, jaka jest mu przypisana. Zsumuj wszystkie wartości.

Z badań Holmesa i Rahe’a wynika zależność statystyczna pomiędzy stresorami, a prawdopodobieństwem zapadnięcia na poważną chorobę:

* 150–199 jednostek stresu = 37-procentowa szansa choroby w ciągu kolejnych 2 lat

* 200–299 jednostek stresu = 51-procentowa szansa choroby w ciągu kolejnych 2 lat

* ponad 300 jednostek stresu = 79-procentowa szansa choroby w ciągu kolejnych 2 lat
Wysoki wynik, nie jest „wyrokiem” gwarantującym poważną chorobę, może jednak zaostrzyć już występująca lub być czynnikiem wyzwalającym choroby dziedziczne. Chroniczny stres jest niekorzystny dla zdrowia. Warto na pewno zastanowić się nad trybem życia i możliwościami zadbania o swoje zdrowie.