Życie z sangwinikiem przypomina jazdę na kolejce górskiej: jest energia, zmiany oraz duuużo wrażeń. W dzisiejszym poście o tym, jak wyjść z tej jazdy bez szwanku i cieszyć się przygodą 😉
Sangwinik to jeden z czterech typów temperamentu wg Hipokratesa. Więcej na temat definicji temperamentu oraz tej teorii znajdziesz w poprzednim artykule.
Każdy typ opiszę wg tych samych kryteriów, kładąc oczywiście szczególny nacisk na wykorzystanie tych informacji dla zrozumienia partnera życiowego i dobra własnego związku. Aby wydobyć najważniejsze dla każdego z typów cechy charakterystyczne, będę czasem koloryzować te opisy, żeby nie było wątpliwości o jakie tendencje w zachowaniu chodzi. Potem napiszę też, na co warto zwrócić uwagę, gdy „diagnozujemy” temperament swój czy partnera. Zaczynamy!
Jak rozpoznać sangwinika?
Emocjonalność
Sangwinik ma najbardziej zmienne emocje ze wszystkich typów. Bardzo zależą one od tego, co aktualnie dzieje się w otoczeniu i potrafią szybko ulegać zmianie. Generalnie jest najbardziej radosnym i entuzjastycznym typem osobowości, jeśli jednak stanie się coś, co go zasmuci, niemal natychmiast ociera się o „stan depresyjny” (oczywiście koloryzuję, chociaż bywa i tak). Jego emocje to wielka sinusoida: potrafi doświadczać największej euforii, ale i zaliczać najgłębsze „doły”.
Cechy charakterystyczne
Sangwinik uwielbia zabawę, ludzi, wyzwania, wrażenia i przyjemność. Chcesz go zmotywować do wyjazdu na wakacje? Opowiedz o tym kto będzie, jakie ekscytujące przygody was czekają, zapewnij, że będzie świetna zabawa i dużo śmiechu.
Ten typ unika natomiast spraw nieprzyjemnych, nudnych zadań, źle znosi dłuższy brak ludzi w swoim otoczeniu. Działa szybko, pod wpływem impulsu. Potrzebuje uwagi, pochwał, komplementów, docenienia.
Największe potencjalne zalety:
- radosny, optymista
- towarzyski (często dusza towarzystwa)
- rozmowny, lubi żartować
- entuzjastyczny, szybko zapala się do nowych pomysłów
- spontaniczny, szybki w działaniu
- szczery, prostoduszny
- ciekawy świata i ludzi
- pomysłowy w rozwiązywaniu problemów, sprytny
- uwielbia się bawić, wnosi dobrą atmosferę
Największe potencjalne wady:
- niestały, często zmienia zdanie pod wpływem emocji
- zapominalski, chaotyczny
- bałaganiarz, niezorganizowany
- głośny, krzykliwy
- czasem zbyt gadatliwy, dominuje rozmowy
- wymaga ciągłej uwagi, potrzebuje towarzystwa lub „publiczności”
- zbyt emocjonalny
- szybko się zniechęca, nie kończy tego, co zaczął
- unika tego, co nieprzyjemne, przeprasza dla „świętego spokoju”
Podsumowując obrazowo:
Co powie sangwinik, jeśli postawisz przed nim szklankę napełnioną do połowy wodą? (tłum.: „Szklanka jest do połowy pełna!”)
Jak przetrwać z sangwinikiem w związku?
Zgodnie z tym, co pisałam we wpisie Być sobą, będąc razem, nie zmienimy naturalnych tendencji danej osoby. Warto więc być świadomym wad męża/żony i je akceptować. Taką osobę wybraliśmy na życiowego partnera i ona się nie zmieni całkowicie, nawet jeśli będzie pracować nad sobą. Warto też doceniać to, co dobrego jest w drugiej osobie. Prawdopodobnie właśnie dlatego ją wybraliśmy 🙂
Jeśli żyjesz z sangwinikiem, przygotuj się na:
- Częste zmiany zdania i emocji
- Słomiany zapał, niedokończone zadania
- Czasem chaos i brak zorganizowania
- Tendencję, żeby najpierw mówić/robić, a potem myśleć
- Chęć zyskania akceptacji innych/otoczenia/znajomych
- Niechęć do niektórych obowiązków lub tendencję do unikania nieprzyjemnych dla niego rozmów, spraw
- Nieprzemyślane decyzje i wydatki (zwykle pod wpływem impulsu)
- Beztroskę i czasem nieuzasadniony optymizm
- Uleganie wpływom innych osób
- Nadmierne gadulstwo, powtarzanie kilka razy tych samych historii
- Naciski lub manipulacje, gdy bardzo czegoś chce
Jeśli żyjesz z sangwinikiem, ciesz się z:
- Radosnego usposobienia i uroku osobistego partnera
- Optymizmu i umiejętności cieszenia się życiem
- Umiejętności rozweselania wszystkich i poczucia humoru
- Posiadania w domu prawdziwej duszy towarzystwa
- Szczerego żalu, gdy zrobi niechcący coś przykrego
- Jego starań aby było Wam przyjemnie, komfortowo
- Tego, ile potrafi dla ciebie zrobić (zaskakująco sprawnie, gdy ma motywację!)
- Jego ogromnej sympatii do ludzi i posiadania wielu „kontaktów”
- Szczerej chęci bycia pomocnym
- Szybkiego działania jeśli jest potrzeba, zwłaszcza w trudnych sytuacjach
Czy udało się rozpoznać w opisie sangwinika Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich?
Jeśli nie masz pewności, bo kilka cech nie pasuje, nie przejmuj się. Teoria temperamentów ma ograniczenia i jest dość ogólna, bo dzieli wszystkich ludzi tylko na 4 kategorie. Przy diagnozie warto zwracać uwagę na ogólną tendencję w zachowaniu, zwłaszcza na emocjonalność, bo ona najmniej zmienia się w trakcie życia. Pamiętaj, rozmawiamy o temperamencie, czyli samym sednie naszej osoby, „pestce avocado” (patrz: poprzedni artykuł). Na to nakłada się jeszcze wychowanie, osobowość, nawyki, rozwój. Możesz być np. dobrze zorganizowanym sangwinikiem, jeśli poza tą cechą większość opisu pasowała do Ciebie. Może też okazać się, że jesteś „mieszanką” dwóch temperamentów, bo w równym stopniu pasują do Ciebie dwa opisy. Będzie o tym osobny artykuł. A już jutro na blogu, dla odmiany: melancholik.
Czy ten wpis pozwolił Ci lepiej zrozumieć zachowanie męża/żony? Co może to zmienić w Waszych relacjach?
Swietny artykul!
Dziękuję bardzo 🙂
No to jestem zorganizowanym sangwinikiem. Nie mogę tylko określić męża: choleryko- flegmatyk wg Ciebie nie istnieje 😉
Witaj Marta,
na pewno Twój mąż nie może mieć jednocześnie dwóch temperamentów, ale może przejawiać pewne cechy, charakterystyczne dla obu. Przykładowo flegmatycy, którym nagromadzi się dużo stresów, potrafią wybuchać wręcz w choleryczny sposób. Ale poza tymi chwilami są spokojni i łagodni 🙂 powodzenia w odkrywaniu 🙂
No i na to wychodzi ze jestem typowym sangwinikiem… Musze powiedziec ze z ta ekonomia to moze roznie byc. Ja np. zaczelem inwestowac w nieruchomosci (wlasnie oszczedzam aby kupic kolejne mieszkanie) i przyznam szczesze ze robie w wiekszej mierze dla poklasku, chociaz mam z tylu glowy to ze kiedys to bedzie moje zrodlo dochodow… Fajny artykul! 🙂 Pozdrawiam!!!
PS: Chcialem zwrocic sie do wszystkich rodzicow. Jezeli macie sangwinystyczne dziecko kierujcie je wlasnie w strone inwestycji, wtedy zle cechy zostana zamienione na dobre…
Witaj Maciej,
dziękuję za Twój komentarz.
Większość sangwiników ma problem z finansami przez swoją impulsywność, która popycha ich do spontanicznego wydawania pieniędzy, w mniejszych lub większych kwotach. Zawsze jednak podkreślam, że każdy typ osobowości może się rozwijać w dowolnej dziedzinie i najwyraźniej jesteś tego przykładem 🙂 Pozdrawiam!!