Melancholik wnosi do życia innych głębię, estetykę, organizację i jakość. Bywa jednak perfekcjonistą, zamartwia się na zapas i łatwo go urazić. Jak żyć z melancholikiem i tworzyć szczęśliwy związek?
Melancholik to jeden z czterech typów temperamentu wg Hipokratesa. Więcej na temat definicji temperamentu oraz tej teorii znajdziesz w tym artykule.
Każdy typ opisuję wg tych samych kryteriów, kładąc oczywiście szczególny nacisk na wykorzystanie tych informacji dla zrozumienia partnera życiowego i dobra własnego związku. Aby wydobyć najważniejsze dla każdego z typów cechy charakterystyczne, czasem nieco koloryzuję te opisy, żeby nie było wątpliwości o jakie tendencje w zachowaniu chodzi. Napiszę też, na co warto zwrócić uwagę, gdy „diagnozujemy” temperament swój czy partnera. Zaczynamy!
Jak rozpoznać melancholika?
Emocjonalność
Melancholik ma tendencję do głębokich, silnych emocji. Ze wszystkich typów jest najbardziej podatny na stres, ponieważ ma najsłabszy układ nerwowy. Ogromna wrażliwość jest zarówno jego zaletą i wadą. Ponieważ jest tak wrażliwy, łatwo sprawić mu przykrość. Nie zawsze to widać, bo emocje skrywa w sobie. Potrafi całe lata pamiętać o wyrządzonych mu krzywdach. Ma tendencje do melancholii, częściej niż inni może doświadczać stanów depresyjnych. Potrafi wpędzić się w kiepski nastrój swoimi myślami, bo analizuje każdą trudną sytuację i często interpretuje ją na swoją niekorzyść.
Cechy charakterystyczne
Melancholik, aby czuć się bezpiecznie, potrzebuje planu. Jego otoczenie jest dzięki temu poukładane i zorganizowane, a ważne sprawy przemyślane w szczegółach. Potencjalne problemy są przewidywane i zabezpieczone naprzód. Nagłe zmiany planów i sytuacji mogą być dla niego stresujące, dlatego jeśli chcesz namówić melancholika na wakacyjny wyjazd, powiedz mu: jaki jest plan, gdzie dokładnie jedziecie, jakie tam są warunki i klimat, odpowiedz na wszystkie szczegółowe pytania, które Ci zada. A przynajmniej pozwól jemu stworzyć plan. Aby dobrze wypocząć, musi czuć się bezpiecznie. Potrzebuje wrażliwego traktowania, szczerych pochwał, stabilności.
Melancholik nie działa pod wpływem impulsu. To, co mówi i decyzje, jakie podejmuje, zwykle są bardzo dobrze przemyślane.
Największe potencjalne zalety:
- wrażliwy, delikatny
- lojalny, taktowny, powściągliwy
- zamyślony, dobrze analizuje fakty i szczegóły
- uporządkowany, dba o detale
- zorganizowany, zawsze przygotowany
- utalentowany, wyjątkowo twórczy, ma poczucie estetyki i wrażliwość na piękno
- sumienny, perfekcjonista, dba o jakość
- posłuszny, stosuje się do norm i zasad
- odpowiedzialny, podejmuje przemyślane decyzje
Największe potencjalne wady:
- nieśmiały, zamknięty w sobie
- nadwrażliwy, głęboko chowa urazy
- skłonny do smutku, nastawiony pesymistycznie
- gdy sytuacja jest niejednoznaczna, często interpretuje ją na swoją niekorzyść
- nadmiernie analizuje, zamiast działać
- zbyt zachowawczy, boi się wyzwań
- mało spontaniczny, nie lubi nagłych zmian
- hipochondryczny, reaguje przewrażliwieniem na każdy sygnał z ciała
- źle znosi hałas, tłumy i stresujące sytuacje
Podsumowując obrazowo:
Co powie melancholik, jeśli postawisz przed nim szklankę napełnioną do połowy wodą? (tłum.: „Szklanka jest do połowy pusta”)
Jak przetrwać z melancholikiem w związku?
Zgodnie z tym, co pisałam we wpisie Być sobą, będąc razem, nie zmienimy naturalnych tendencji danej osoby. Warto więc być świadomym wad męża/żony i je akceptować. Taką osobę wybraliśmy na życiowego partnera i ona się nie zmieni całkowicie, nawet jeśli będzie pracować nad sobą. Warto też doceniać to, co dobrego jest w drugiej osobie. Prawdopodobnie właśnie dlatego ją wybraliśmy 🙂
Jeśli żyjesz z melancholikiem, przygotuj się na:
- Konieczność zaakceptowania i szanowania jego wrażliwości
- Depresyjne nastroje, melancholię
- Nadwrażliwość, zwłaszcza na swoim punkcie
- Hipochondrię, lęk o zdrowie swoje i rodziny
- Częste bycie urażonym nawet drobnymi sprawami
- Nieufność wobec komplementów i nieumiejętność ich przyjmowania
- Tendencję do brania na siebie zbyt wielu obowiązków i nieumiejętność proszenia o pomoc
- Negatywne reakcje i stres w nowych sytuacjach lub, gdy niespodziewanie
zmienisz mu plany - Perfekcjonizm, czasem także pedantyzm
- Zamartwianie się o wszystko, myślenie źle o sobie
- Nadmierne oszczędzanie i niechęć do nagłych wydatków
Jeśli żyjesz z melancholikiem, ciesz się z:
- Jego wrażliwości na innych ludzi, ich sprawy i emocje
- Licznych talentów, które posiada, wyczucia estetyki
- Tego, że jest wspaniałym, lojalnym i oddanym przyjacielem
- Ogromnych możliwości poświęcenia dla ciebie
- Dbałości o jakość wykonywanej pracy
- Dbałości o szczegóły i porządek, skrupulatności
- Świetnej organizacji i pamiętania o wszelkich sprawach
- Zapobiegliwości i umiejętności planowania, także finansów
- Odporności na rutynowe, powtarzalne czynności
- Głębi przemyśleń i refleksyjności
- Zdolności do przewidywania, co się może nie udać i posiadania planu B
Czy udało się rozpoznać w opisie melancholika Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich? Jeśli nie masz pewności, bo kilka cech nie pasuje, nie przejmuj się. Teoria temperamentów ma pewne ograniczenia i jest dość ogólna, bo dzieli wszystkich ludzi tylko na 4 kategorie. Przy diagnozie warto zwracać uwagę na ogólną tendencję w zachowaniu, zwłaszcza na emocjonalność, bo ona najmniej zmienia się w trakcie życia. Pamiętaj, rozmawiamy o temperamencie, czyli samym sednie naszej osoby, „pestce avocado” (patrz: ten artykuł). Na to nakłada się jeszcze wychowanie, osobowość, nawyki, rozwój. Możesz być np. dość śmiałym w relacjach społecznych melancholikiem, jeśli poza tą cechą większość opisu pasowała do Ciebie. Może też okazać się, że jesteś „mieszanką” dwóch temperamentów, bo w równym stopniu pasują do Ciebie dwa opisy. Będzie o tym osobny artykuł. A w przyszłym tygodniu na blogu: choleryk i flegmatyk.
Czy opis pozwolił Ci lepiej zrozumieć zachowanie męża/żony? Co może to zmienić w waszych relacjach?
W moim przypadku charakterystyka melancholika zgadza się zupełnie, to, że nie lubię niespodzianek, że łatwo mnie urazić głupim żartem albo słowem, pochwały przyjmuję lekko nieufnie ale bardzo ich potrzebuję mimo wszystko, dzielę włos na czworo i analizuję wszystkie zdarzenia po wielokroć, zwłaszcza te trudne, przeżywam sprzeczki bliskich osób i próbuję pomagać aby wszystko załagodzić, mam dni kiedy wpadam w ogromne doły psychiczne i wydaje mi się, że mam najgorzej w życiu niż wszyscy, których znam ale na szczęście mam siłę wyleźć z tego sama i znaleźć zajęcia, które dadzą mi trochę radości.
Udało mi się zwalczyć skłonność do perfekcjonizmu jaką miałam w młodości i czasami nawet jestem bałaganiarą, potrafię wypić kawę będąc w szlafroku a kiedyś od rana pełna gotowość i ubranie tuż po porannej toalecie. Kiedyś byłam bardzo nieśmiała, wstydziłam się kontaktów z obcymi a w miarę upływu lat mogę rozmawiać z każdym i wszędzie, nawet bardzo liczne towarzystwo obcych ludzi mnie nie przeraża…chodzę na tańce, wystawy, nawiązuję kontakty a nawet lubię być w centrum uwagi.Starałam się o to pracując nad sobą ale też zawód nauczycielki i stanowisko dyrektorki szkoły wymusiłypewne zachowania, które przylgnęły do mnie na dłużej.
Witaj Artystka,
dziękuję za komentarz. Twój przykład pokazuje, że każdy typ temperamentu może rozwijać się i wypracować zachowania, które nie są dla nas naturalne. Gratuluję osiągniętych zmian 🙂
Opis się zgadza w 99% w przypadku mojego męża 🙂 szczegolnie przydatne były słowa o tym czego potrzebuje by czuć się szczęśliwym -za to dziękuję.
Witaj k-sia,
dziękuję za Twój komentarz. Cieszę się, że wpis był przydatny 😉
Pozdrawiam!
Jestem trochę niepewna, robiłam testy kilkukrotnie, zawsze najwięcej cech pochodzi z melancholika, niewiele niżej jest sangwinik. Opis pasował, jeśli chodzi o emocjonalność, jednakże był prawie całkowicie błędny w charaktersytycznych cechach. Nie jestem uporządkowana, rzadko planuję, nie cierpiębteż rutyny, stałości, dobrze przymuje zmiany, jestem także impulsywna. Jedynie perfekcjonizm daje o sobie znać od czasu do czasu. Co mam o tym myśleć?
Witaj Kitsune, trochę za mało informacji, aby mieć stuprocentową pewność kim jesteś. Jeśli jesteś impulsywna, wskazywałoby to raczej na sangwinika. Cechy, które wymieniłaś, też pasują. Sangwinicy czasem mają „dołki” podobne do melancholików, bo teą są emocjonalni. Zostaje perfekcjonizm, który mało pasuje do sangwinika – pytanie w jakich sytuacjach ta cecha się uwidacznia? Czasem perfekcjonizm jest próbą radzenia sobie z niskim poczuciem własnej wartości albo zachowaniem wyuczonym – np. u osób, które w dzieciństwie były bardzo kontrolowane/krytykowane przez innych. Przemyśl, czy te hipotezy mogą mieć dla Ciebie sens. Pozdrawiam!